Montaža i priključivanje

Ugradnja solarnih panela je jedan od koraka u procesu realizacije izgradnje solarnog sistema.

Solarni paneli se mogu postaviti na većinu krovova, a sumnjivi su samo krovovi koji nisu napravljeni da traju 25 godina, kao što su salonit paneli i lekan krovovi. Zato na njih nema smisla stavljati solarne panele. Identično je i sa nadstrešnicama koje nemaju dobru statiku.

Kvalitetna ugradnja solarnih panela podrazumeva upotrebu kvalitetne opreme uz poštovanje pravila struke, što utiče na efikasnost solarnog sistema. Pored toga, poboljšava dugoročnu održivost i profitabilnost, što je neophodno da bi solarni sistem dostigao svoj puni potencijal.

Da bi se postigla najveća energetska efikasnost i dugovečnost solarnog sistema, ključno je da iskusni instalateri izvrše pravilnu instalaciju i održavanje solarnog sistema. Tim instalatera na krovu prvo postavlja kuke za pričvršćivanje ili pričvrsne zavrtnje koji su direktna veza između krovnih greda i panela. Ako je krov pokriven crepom, koriste se kuke. Postavljaju se ispod crepa, a izlaze oko crepa i nazad. Najvažnije je da krov ostane identičan kao i ranije. Nakon toga se seku i montiraju aluminijumske šine. Nakon ugradnje, šine moraju biti poravnate.

Kada se ispod svakog solarnog panela postave optimizatori, mali uređaji koji kontrolišu rad tog panela i šalju struju, potrebno ih je povezati, odnosno napraviti krovno kabliranje. Tek nakon toga počinje montaža solarnih panela. Za to vreme električar u objektu ugrađuje i povezuje inverter i kutiju sa zaštitom od prenapona i ostalim osiguračima i sve to povezuje na struju unutar objekta.